Judenburg Austria Dec 28, ATSX 500

THU, December 26th 2019
09.00 - 11.00 Training
13.00 - 15.30 Training
15.00 - 19.00 Registration
FRI, December 27th 2019
07.30 - 09.00 Registration
09.00 - 11.00 Free training
12.30 - 15.30 Time Trials
SAT, December 28th 2019
09.00 - 11.00 Last Chance Qualifier Race (LCQ)
13.00 - 15.00 Main race, followed by prize giving
.

Location map

 
open

Course map

 
open

FAQ

 
open
 
 

Sponsors

LogoSCObdach[1] OESCV Logo[1]

FAQs

 
How can I participate in the race?
 
 
 
 
Where can I buy tickets as spectator?
 
 
 
 
How do I get there?
 
 
 
 
Can I buy food and drinks at the location?
 
 
 
 
Can I try the course myself?
 
 
 
 
What happens with the course after the race?
 
 
 
 
Who is organizing this race?
 
 
 
 
How many points can athletes earn in this race?
 
 
 
 
Does it count towards the Red Bull Ice Cross World Championship?
 
 
 
 

Official Results

Men
Women
Juniors
Rank Name Nation Points
1. DALLAGO Marco AUTAUT 500
2. DALLAGO Luca AUTAUT 450
3. URBAN Michael CZECZE 400
4. TITOV German RUSRUS 350
5. NOVOZHILOV Denis RUSRUS 325
6. BRAUN Kilian SUISUI 300
7. IULIANELLO Michael USAUSA 275
8. KOSNAR Václav CZECZE 250
9. MURLYCHKIN Dmitriy RUSRUS 225
10. KORZESTANSKI Lukasz POLPOL 200
11. ENGLER Luca GERGER 187.5
12. KUEFFER Bernhard SUISUI 175
13. TOLVANEN Antti FINFIN 162.5
14. DE PAOLI Jim SUISUI 150
15. DUGERDIL Tristan FRAFRA 145
16. NAKARI Leevi FINFIN 140
17. AUBRECHT Tj USAUSA 135
18. MERZ Patrik SUISUI 130
19. GRAF Florian AUTAUT 125
20. ROMANOV Filipp RUSRUS 120
21. RICHALET-CHAUDEUR THEO FRAFRA 115
22. SCHRAM Jack USAUSA 110
23. CROAL Nickolas USAUSA 105
24. ANTALOVIC Jan AUTAUT 100
25. KAUTTO Joonas FINFIN 97.5
26. WORLING Robin GBRGBR 95
27. GRUBER Florian GERGER 92.5
28. SUZUKI Masahito JPNJPN 90
29. GOULET GARNEAU Laurent CANCAN 87.5
30. THORNTON Kirk USAUSA 85
Rank Name Nation Points
1. MORAND Anaïs SUISUI 500
2. TRUNZO Amanda USAUSA 450
3. WINDISCH Veronika AUTAUT 400
4. ZONNE Justīne LATLAT 350
5. LEGERE Jacqueline CANCAN 325
6. SYNOWIEC Małgorzata POLPOL 300
7. CONDROYER Amandine FRAFRA 275
8. SENOTRUSOVA Victoria RUSRUS 250
9. LEUSHINA Tatyana RUSRUS 225
10. YAKOVLEVA Alina RUSRUS 200
11. VORONOVA Ekaterina RUSRUS 187.5
12. ZENZ Alice AUTAUT 175
13. SEPPA Kristi ESTEST 162.5
14. RENAUD Clémence CANCAN 150
15. KECK Barbie USAUSA 145
16. MRŇOVÁ Petra CZECZE 140
17. PFLUGOVÁ Karolína CZECZE 135
18. CHAPPUIS Pauline SUISUI 0
Rank Name Nation Points
1. TUTARIKOV Egor RUSRUS 500
2. RICHALET-CHAUDEUR Arthur FRAFRA 450
3. RICHALET-CHAUDEUR THEO FRAFRA 400
4. CARVALHEIRO Filipe SUISUI 350
5. LIBERT Guillaume FRAFRA 325
6. OLLIKAINEN Linus FINFIN 300
7. IVANOV Vladislav RUSRUS 275
8. NAKARI Leevi FINFIN 250
9. FAVRE-MERCURET Jules FRAFRA 225
10. WORLING Andrew GBRGBR 200
11. BÄCHER Julius AUTAUT 187.5
12. BAECHER Lion AUTAUT 175
13. MISKALA Veeti FINFIN 162.5
14. ZONNE Justīne LATLAT 150
15. SYNOWIEC Małgorzata POLPOL 145
16. VORONOVA Ekaterina RUSRUS 140
17. ANTALOVIC Jan AUTAUT 135
18. MAJEWSKI Stanisław POLPOL 130
19. VAUHKONEN Elias FINFIN 125
20. KOSNAR Aleš CZECZE 120
21. BUKOVAC Karlo CROCRO 115
22. KELEKIS Léo FRAFRA 0
23. IVANOV Philip AUTAUT 0
 

back